آموزش PHP قسمت اول - مقدمه و ساختار کد نویسی

آموزش وب ، PHP ،
1797 بازدید
آموزش PHP قسمت اول - مقدمه و ساختار کد نویسی
آموزش طرز نوشتن اولین اسکریپت php و طرز اجرای php در کامپیوتر و هاستینگ اینترنتی

php یک زبان سمت سرور است. به این معنی که کد هایی که شما می نویسید برای این که اجرا شوند ، مستقیما به سمت کاربر ارسال نمی شوند ، بلکه قبل از ارسال به سمت کاربر ، در سمت سرور تجزیه و تحلیل می شوند و نتیجه ی آن ها به صورت یک کد ، به غیر از کد php به سمت کاربر ارسال می شود. شاید برای افرادی که اولین بار است با یک زبان سمت سرور آشنا می شوند به نظر پیچیده بیاید. اما زیاد نترسید! در ضمن ، php یک زبان منبع باز (open source) است. به این معنی که کد هایی که شما در آن می نویسید به شکل اصلی خود حفظ می شوند و اگر کسی به آن ها دسترسی داشته باشد می تواند به راحتی محتویات آن ها را مشاهده کند.

php یکی از زبان های بسیار قدرمتند اسکریپت نویسی در وب است. این زبان چنان قدرتی دارد که بعد از یادگیری آن قادر خواهید بود بسیاری از کار هایی که قبل از این قادر به انجام آن ها نبودید را انجام دهید. مثلا می توانید فرم تماس با مای اختصاصی ، فرم عضویت با انواع اطلاعات دلخواه ، فرم ورود کاربران ، فرم ثبت اطلاعات مختلف ، ایجاد تصاویر captcha ، وب سایت ها و وبلاگ های داینامیک و هوشمند ، قالب های بسیاری از سیستم های مدیریت محتوا و ... را ایجاد کنید. تا زمانی که با php آشنا نشوید به کار آمدی آن پی نخواهید برد.

طرز اجرای php: اول باید گفت که هاستینگ چیست؟ هاستینگ یک فضای اینترنتی است که شما می توانید فایل های خود را روی آن آپلود کنید و با استفاده از یک دامین به آن فایل ها در اینترنت دسترسی پیدا کنید. حال اگر این هاستینگ از php پشتیبانی بکند ، شما می توانید فایل های php خود را نیز در آن آپلود کنید و نتیجه ی آن ها را مشاهده کنید.

شاید با این موضوع مشکل پیدا کنید. برای اجرای php دو راه وجود دارد:

  • یا می توانید از هاستینگ های رایگان اینترنتی (مثل hostinger و 000webhost) استفاده کنید
  • و یا از هاست محلی (local host) بر روی سیستم خودتان کمک بگیرید

پیشنهاد من استفاده از روش دوم است. برای ایجاد هاست محلی در سیستم های شخصی ، نرم افزار های زیادی وجود دارد. من از نظر سادگی و کم حجم بودن به شما easyphp را پیشنهاد می کنم. البته این نرم افزار مشکلاتی دارد ؛ اما به درد کار در سطح ابتدایی می خورد.

خب! این ها که همه مقدمه و توضیحات ابتدایی بود. برویم سروقت آموزش و کدنویسی:

نکته: قبل از شروع کد نویسی با php باید html را بلد باشید.

ایجاد فایل php هم مانند html نیاز به نرم افزار خاصی ندارد و شما می توانید با هر نرم افزار تغییر متنی ( notepad یا notepad++ ) آن را ایجاد کنید و تغییر بدهید. notepad به صورت پیشرفض در ویندوز موجود است و notepad++ را می توانید از لینک بالا دانلود کنید.

نکته: در یک فایل php کد های html هم استفاده می شوند و در اصل php بدون html معنی ندارد ؛ چرا که تمام خروجی های یک صفحه ی php به صورت html هستند. البته این نکته به آن معنی نیست که در php امکان ایجاد خروجی های به غیر از html وجود ندارد!! با پیشرفت در این زمینه می توانید خیلی از فایل ها را با استفاده از php ایجاد کنید و تغییر بدهید و خروجی های مختلفی از آن بسازید. اما بیشترین کاربرد در ایجاد خروجی html تغییر پذیر است.

اولین کد php: کد های php باید در بین <?php , ?> قرار بگیرند:

<<<code>>>

<?php

   echo "this is my first php script";

?>

<<</code>>>

قسمت قرمز رنگ: echo یک دستور است که برای نمایش مقدار رشته (string) از آن استفاده می شود.

اگر به کد بالا توجه کنید می بینید که در پایان دستور از ; استفاده شده است. هر دستور از php با ; تمام می شود.

این کد را به وسیله ی یکی از روش هایی که گفته شد در هاستینگ محلی یا اینترنتی قرار دهید و خروجی آن را مشاهده کنید. چه چیزی می بینید؟! یک صفحه ی کاملا خالی که در آن نوشته شده است this is my first php script. حال با استفاده از ctrl+u سورس کد صفحه را مشاهده کنید. هیچ چیزی جز همان جمله نیست. آموزش را ادامه دهید...

با توجه به توضیحاتی که در بالا گفته شد ، php به همراه html استفاده می شود. این هم استفاده از html در یک فایل php:

<<<code>>>

<html>

<head>

<title>toolstheme.ir</title>

</head>

<body>

   <?php

      echo "<b>this is my second php script</b>";

   ?>

</body>

</html>

<<</code>>>

رنگ قرمز: مشاهده می کنید که می توان در این قسمت ها از تگ های html نیز استفاده کنید.

حال خروجی کد بالا را نیز مشاهده کنید و سورس آن در مرورگر خود را نیز ببینید. این بار به غیر از جمله ی this is my second php script کد های قبل و بعد از آن نیز در سورس کد وجود دارد.

فکر کنم متوجه شده باشید که echo چه کار می کند: مشابه کد بالا در یک صفحه ی html به این شکل است (یعنی شما اگر از دستور echo استفاده کنید ، مثل این می ماند که همان خط را در صفحه ی html نوشته باشید):

<<<code>>>

<html>

<head>

<title>toolstheme.ir</title>

</head>

<body>

<b>this is my second php script</b>

</body>

</html>

<<</code>>>

آموزشات جدید تر در راه اند. منتظر باشید...

رمز تمام فایل های فشرده
رمز فایل فشرده است.