آموزش اتصال دامنه به وبلاگ

آموزش وب ، آموزش وبلاگ نویسی ، آموزشات فرعی ،
1218 بازدید
آموزش اتصال دامنه به وبلاگ
آموزش اتصال دامنه به وبلاگ و ثبت نام و تنظیمات سایت ایرینک

این مطلب به دلیل درخواست یکی از کاربران ، در سایت قرار داده شد. می خوام در این مطلب خیلی ساده و مفید توضیح بدهم که چگونه می شود یک دامنه را به وبلاگ متصل کرد. توجه داشته باشید که این مطلب می تواند خیلی مفید باشد و سطح آن به طور قابل قبولی تنظیم شده است تا به درد خیلی ها بخورد.

دامنه چیست؟

دامنه یا domain آدرسی متنی است که به آی پی هایی از اینترنت اختصاص داده می شود. اگر دامنه نبود ما برای دیدن هر سایتی مجبور بودیم آدرس آی پی آن را وارد کنیم. همان طور که می دانید آی پی ها چهار عدد هستند که با نقاطی از هم جدا می شوند (مثل 192.168.0.1) و حفظ کردن آن ها به هیچ وجه راحت نیست. اما با وجود دامین دیگر کسی لازم نیست این آی پی ها را حفظ باشد تا بتواند سایت های محبوب خود را ببیند. وبلاگ ها به جای دامنه ، زیر دامنه (sub-domain) دارند و این زیر دامنه ها را به طور رایگان به صاحب وبلاگ ها ارائه می کنند. اما اگر شما بخواید یک دامنه ی شخصی برای خود داشته باشید باید چه کار کنید؟

دی ان اس چیست؟

dns سیستمی است که رابطه ی بین آدرس دامنه و آدرس آی پی را برقرار می کند. اگر بخواهیم تخصصی تر بگویید: وقتی که شما با استفاده از مرورگر خود آدرس سایت toolstheme.ir را باز می کنید این آدرس در سرور های اینترنت پوشش دهنده ی شما با اطلاعات whois تطبیق داده می شود و با استفاده از اطلاعات whois که به دست آمده است ، آدرس آی پی مورد نظر به دست می آید و شما دقیقا سایت ما را می بینید.

 

آموزش خرید دامنه

اول از همه بگویم که خیالتان از بابت سایت هایی که نماد اعتماد الکترونیکی را دارند راحت باشد. چنین سایت هایی تایید شده هستند و به دنبال دزدی از شما نیستند. پس با خیال راحت از هر سایتی با این مشخصات که می شناسید ، می توانید دامنه خریداری کنید. برای خرید دامنه های غیر ایرانی کار سختی در پیش ندارید و خیلی راحت می توانید با وارد کردن یک سری از اطلاعات خواسته شده دامنه را خریداری کنید. تنها نکته ی قابل ذکر قسمت وارد کردن آدرس dns هاست. هر وبلاگی که امکان اتصال دامنه را برای کاربرانش فراهم می کند آدرس های dns خود را نیز در اختیار آن ها قرار می دهد. شما کافی است این آدرس های dns را از سیستم وبلاگ ساز خود دریافت کنید و در جای خواسته شده وارد کنید. این موضوع برای دامنه های ملی هم صدق می کند.

ایجاد اولین دامنه ی ایرانی کمی پیچیده است. شما برای خرید دامنه ی ملی باید ابتدا در سایت nic.ir عضو شوید که سامنه ی ثبت دامنه های ایرانی است. برای ثبت نام در این سایت فکر نمی کنم موضوع غیرقابل فهمی وجود داشته باشد و تمام مراحل عضویت روشن است.

آموزش تنظیم رابط های مجاز

در سایت ایرینک شما می توانید رابط هایی برای خود مشخص کنید که کار های پیچیده ی ثبت و پرداخت و ... را به صورت اتوماتیک برای شما انجام دهند. این رابط ها همان سایت هایی هستند که شما دامنه را از آن ها خریداری می کنید. برای رفع مشکل خود در ثبت نام دامنه باید رابط ها را به شکل زیر مشخص کنید:

تنظیمات رابط های ایرینک

بعد از این کار شما می توانید دامنه ی خود را از هر نماینده ی مجازی که می خواهید خریداری کنید.

اتصال دامنه به وبلاگ

بعد از خرید دامنه لازم است که شما دامنه را به وبلاگ خود متصل کنید. در هر سیستم وبلاگ سازی که امکان اتصال دامنه را دارد باید صفحه مربوط به این کار وجود داشته باشد. در این صفحه اطلاعاتی از شما درخواست می شود که در صورت یکی بودن این اطلاعات با اطلاعات whois دامنه ، دامنه ی شما به وبلاگ متصل می شود. البته یک موضوع مهم دیگر این است که اگر dns ها را به شکل صحیحی تنظیم نکرده باشید و آدرس اشتباه وارد کرده باشید ، این اتصال انجام نخواهد شد.

توجه: بعد از این که dns های دامنه ی خود را تغییر می دهید باید 24ساعت صبر کنید تا این تغییرات در تمام سرور های whois ایجاد شود. پس اگر بعد از اتصال دامنه به وبلاگ خود قادر به مشاهده ی وبلاگ نبوید ، احتمالا به دلیل همین موضوع است.

رمز تمام فایل های فشرده
رمز فایل فشرده است.