کدَک غیر فعال کردن انتخاب متن صفحه با css

کدَک ها (کد کوچک) ، سطح متوسط ،
1699 بازدید
کدَک غیر فعال کردن انتخاب متن صفحه با css
با استفاده از این کد می توانید از کپی برداری مطالب سایتتان جلوگیری کنید و مطالبتان را برای خودتان نگه دارید

امروزه در اینترنت افراد زیادی به جای تولید مطلب واقعی مطالب دیگران را کپی می کنند! این موضوع تولید کنندگان مطالب را در ادامه ی فعالیتشان در زمینه ی تولید مطلب سست می کند. چرا که می بینند به راحتی می توان با کپی برداری رتبه ی سایت و بازدید آن را بالا برد ؛ پس چه نیازی به تولید مطلب است؟!

اما در این مطلب توضیح ما مربوط به تصورات صاحبان مطالب از کپی برداری ها نیست ؛ بلکه توجه ما روی این موضوع است که این گونه افراد خیلی دوست دارند تا کپی برداری از مطالب سایتشان را توسط افراد دیگر سخت کنند. (به هیچ وجه نمی توان کپی برداری را غیر ممکن کرد. هر چقدر هم شما حرفه ای کار کنید ، باز هم با گذاشتن وقت می توان از مطالب کپی گرفت. تنها راه این است که کپی برداری را سخت کنیم تا کم تر کسی از مطالب کپی برداری کند)

برای افراد حرفه ای تر این موضوع کمی جالب است که چطور می توان با استفاده از css ، امکان انتخاب متن را از بین برد. "از بین بردن" برای جذابیت عنوان نوشته است ، اما چیزی که در واقعیت این کد وجود دارد این است که این کد در ذهن بازدید کننده این تصور را ایجاد می کند که انتخاب متن غیر ممکن است. متوجه نشدید؟! یعنی کاربر متن را انتخاب می کند ، اما نمی داند که دارد انتخاب می کند. پس به احتمال زیاد هم از کپی برداری منصرف می شود.

شاید به نظرتان بی فایده بیاید. اما من ثابت می کنم که این طور نیست. این کد حتی از کد های جاوا اسکریپت هم که کار مشابه را انجام می دهند ، مفید تر است. در کد های جاوا اسکریپت ، اگر بازدید کننده ی کپی برداری جاوا اسکریپت صفحه را با استفاده از افزونه های مرورگر خود غیر فعال کند ، به راحتی می تواند متن شما را کپی کند. اما وقتی وارد سایت شما می شود که با css امکان کپی انتخاب متن از بین رفته است (ظاهرا) ؛ اولین کاری که می کند این است که سعی می کند جاوا اسکریپت صفحه را غیرفعال کند. ولی وقتی این روش هم کارگر نباشد ، به احتمال 99درصد صفحه را ترک می کند. چرا که صفحات زیاد دیگری هم در اینترنت وجود دارند و لازم نیست روی یک صفحه وقت زیادی بگذارد. تنها 1درصد باقی مانده ممکن است به خاطر کنجکاویشان ، به تکاپو ادامه دهند.

نکته: برای این که کد ها درست اجرا شوند بهتر است آن ها را در بین <head> و </head> صفحه ی خود قرار دهید. برای افراد غیر حرفه ای توصیه می کنم ، به آخر مطالب بروند و آخرین قسمت مربوط به کد را کپی کنند و از آن به راحتی استفاده کنند.

بگذریم! اما کد. ما در css روشی داریم که می توان با استفاده از ، برای متن هایی که انتخاب شده اند ، شیوه (استایل - style) خاصی مشخص کرد. این کد به شکل زیر است:

<<<code>>>

*::selection{

/*داخل اینجا هیچ مقداری قرار نمی دهیم تا هیچ تغییر هنگام انتخاب ایجاد نشود*/

}

<<</code>>>

رنگ قرمز: این قسمت مربوط به یک شیء (element) خاص از صفحه است. در اینجا * یعنی همه ی اشیاء قرار داده شده است.

رنگ آبی: در این قسمت ، انتخابگری به نام selection قرار دارد که مسئول تغییر حالت انتخاب متن در المنت مشخص شده ی داخل صفحه است.

حال باید این کد را برای تمام مرورگرها فعال کنیم و آن را در تگ style قرار دهیم (چون کد css است):

<<<code>>>

<style>

*::selection{

}

*::-moz-selection{

}

*::-webkit-selection{

}

*::-o-selection{

}

</style>

<<</code>>>

اما اگر الان از این کد استفاده کنید ، متوجه می شوید که نمی توان داخل جعبه های متن (input) را نیز انتخاب کرد که این موضوع باعث ایجاد مشکل برای کاربران می شود. پس باید این امکان را برای تگ های button , textarea , input ایجاد کنیم تا این مشکل حل شود.

<<<code>>>

<style>

*::selection{

}

*::-moz-selection{

}

*::-webkit-selection{

}

*::-o-selection{

}

input::selection,textarea::selection,button::selection{

color: #fff;

background: #39f;

}

input::-moz-selection,textarea::-moz-selection,button::-moz-selection{

color: #fff;

background: #39f;

}

input::-webkit-selection,textarea::-webkit-selection,button::-webkit-selection{

color: #fff;

background: #39f;

}

input::-o-selection,textarea::-o-selection,button::-o-selection{

color: #fff;

background: #39f;

}

</style>

<<</code>>>

قسمت های #fff و #39f کد های رنگ هستند. اگر می خواهید از رنگ های دیگر استفاده کنید از کد رنگ ساز زیر استفاده کنید:

کد رنگ ساز

الان دیگر هیچ مشکل نیست!

شما به راحتی می توانید کپی برداران سایت خود که بسیار به کپی کردن خود مغرور هستند را گول بزنید. حتی افزونه های مرورگر آن ها هم نمی تواند کمکشان کند. فقط اگر باهوش باشند می توانند به نتیجه برسند (اکثر کپی بردار ها نه حوسله ی درست و حاسبی دارند و نه هوش خود را به کار می اندازند. چرا که عادت دارند در مدت زمان کم با کم ترین فشار به مغز ، بیشترین مطلب را در سایت خود قرار دهند.)

رمز تمام فایل های فشرده
رمز فایل فشرده است.